Na budżet projektu MAB składa się budżet ogólny jednostki MAB oraz budżety poszczególnych zespołów badawczych. W ramach poszczególnych budżetów mogą być ponoszone wydatki zgodnie z przypisanymi kategoriami wydatków. Niektóre z kategorii wydatków mają określony odgórny limit, który nie może zostać przekroczony przez jednostkę MAB. Na podstawie budżetu projektu określany jest harmonogram wypłat transz grantu. Jednostka MAB może zgłosić aktualizację budżetu projektu razem z kwartalnym sprawozdaniem finansowym jednostki MAB.
W ramach projektu Jednostka MAB może rozliczyć wydatki związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez jednostkę w ramach Międzynarodowej Agendy Badawczej, koszty niezbędnej infrastruktury badawczej, koszty rozwoju kadry badawczej projektu, koszty współpracy z partnerami projektu a także koszty transferu wiedzy. Dodatkowo 25% środków projektu jest przeznaczone na pokrycie kosztów pośrednich projektu związanych z obsługą projektu przez jednostkę MAB.
Katalog wydatków, które mogą zostać rozliczone w projekcie obejmuje:
Wynagrodzenia personelu projektu w części, w jakiej są bezpośrednio związane z realizacją projektu mogą zostać rozliczone na zasadach określonych szczegółowo w Przewodniku kwalifikowalności kosztów w ramach Działania 4.3 POIR. Kwalifikowalnymi składnikami wynagrodzenia są w szczególności wynagrodzenie brutto oraz obowiązkowe składki ponoszone po stronie pracodawcy na ubezpieczenia społeczne – w uproszczeniu: wynagrodzenie brutto pracownika wraz z narzutami pracodawcy (tzw. wynagrodzenie brutto brutto).
Maksymalne stawki wynagrodzeń obowiązujące dla personelu zespołów badawczych*:
Wynagrodzenie brutto na podstawie umowy o pracę
- Lider zespołu badawczego: 31 000,00 PLN
- Młody doktor: 18 000,00 PLN
- Doktorant: 10 000,00 PLN
Wynagrodzenie brutto na podstawie umowy o pracę
- Lider zespołu badawczego: 27 000,00 PLN
- Młody doktor: 15 000,00 PLN
- Doktorant: 10 000,00 PLN
*Od stycznia 2021r. kwalifikowana jest dodatkowo 1,5 % składka PPK ponoszona po stronie pracodawcy od wynagrodzenia personelu zespołów badawczych.
Jako podwykonawstwo w projekcie definiuje się zlecanie stronie trzeciej części merytorycznych prac projektu, które nie są wykonywane na terenie i pod bezpośrednim nadzorem beneficjenta oraz koszty zasobów udostępnionych przez strony trzecie (tzn. koszty kompleksowego wynajmu laboratorium wraz z aparaturą badawczą) oraz niezależnie wszystkie umowy o dzieło.
Za podwykonawstwo nie uznaje się czynności pomocniczych, niezbędnych do wykonania zadań projektowych takich jak usługi prawne lub księgowe.
Wydatki ujęte w tej kategorii podlegają zasadom realizacji zakupów zgodnie z przepisami Przewodnika kwalifikowalności kosztów w ramach Działania 4.3 POIR.
W ramach projektu finansowane są następujące koszty związane z rozwojem kadry naukowej:
- Staże dla stypendystów lub pracowników zespołów badawczych
Zakres stażu musi obejmować tematykę związaną z pracami badawczymi realizowanymi w projekcie, komercjalizacją wyników prac badawczych oraz z zakresu najnowszych osiągnięć technologicznych lub zarządzania projektami. - Szkolenia dla stypendystów lub pracowników zespołów badawczych
Zakres stażu musi obejmować tematykę związaną z pracami badawczymi realizowanymi w projekcie, komercjalizacją wyników prac badawczych oraz z zakresu najnowszych osiągnięć technologicznych lub zarządzania projektami. Koszty szkoleń mogą obejmować również koszty w tym szkół letnich dla doktorantów uczestniczących w projekcie. - Stypendia dla doktorantów lub studentów I/II stopnia
Wynagrodzenie na podstawie imiennego stypendium
- Doktorant: 4 500,00 PLN – 6 000,00 PLN
- Student I/II stopnia: 2 500,00 PLN
Wynagrodzenie na podstawie imiennego stypendium
- Doktorant: 4 500,00 – 6 000,00 PLN
- Student I/II stopnia: 2 500,00 PLN
W ramach projektu 10% budżetu projektu mogą stanowić zakupy niskokosztowej aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji projektu.
Dla nauk ścisłych, inżynieryjnych i nauk o życiu wartość jednostkowa niskokosztowej aparatury badawczej nie może przekroczyć 500 000,00 zł.
Dla nauk humanistycznych i społecznych wartość jednostkowa niskokosztowej aparatury badawczej nie może przekroczyć 150 000,00 zł.
Część kosztów projektu może służyć pokryciu kosztów związanych z infrastrukturą jednostki MAB obejmujących następujące wydatki:
- dzierżawa gruntów – tylko raty dzierżawne bez części odsetkowej;
- wieczyste użytkowanie gruntów – tylko opłaty za użytkowanie wieczyste z wyłączeniem odsetek;
- amortyzacja budynków – w części, która odpowiada proporcji wykorzystania budynków w celu realizacji projektu;
- wydatki związane z adaptacją powierzchni laboratoryjnej będącej własnością jednostki MAB
Wydatki w tej kategorii nie mogą stanowić więcej niż 10% budżetu projektu. Szczegółowe zasady kwalifikowania kosztów zostały określone w Przewodniku kwalifikowalności kosztów w ramach Działania 4.3 POIR.
1% budżetu projektu Jednostki MAB mogą przeznaczyć na wydatki związane z promocji projektu. Przede wszystkim środki te mogą zostać przeznaczone na materiały informacyjno-promocyjne, zbudowanie strony internetowej, prawidłowe oznaczenie miejsca realizacji projektu. Szczegółowe zasady obowiązków informacyjno-promocyjnych związanych z realizacji projektu MAB znajdują się w zakładce promocja programu.
Wydatki w tej kategorii nie mogą stanowić więcej niż 10% budżetu projektu. Szczegółowe zasady kwalifikowania kosztów zostały określone w Przewodniku kwalifikowalności kosztów w ramach Działania 4.3 POIR.
W tej kategorii mieszczą się wydatki niezbędne do realizacji zaplanowanych prac B+R taki jak: koszty wynajmu powierzchni laboratoryjnych, koszty wynajmu sprzętu laboratoryjnego, zakup niezbędnych materiałów i sprzętów laboratoryjnych itp. W tej kategorii mogą być również ponoszone koszty publikacji wyników projektu, koszty współpracy międzynarodowej oraz współpracy z przedsiębiorstwami czy też koszty związane komercjalizacją wyników projektu. Szczegółowy katalog wydatków z tej kategorii znajduje się w Przewodniku kwalifikowalności kosztów w ramach Działania 4.3 POIR.
25% budżetu projektu przeznaczone jest na wydatki związane z obsługą projektu w jednostce MAB od strony administracyjnej. Ryczałt jest rozliczany metodą uproszczoną, z tego względu koszty ujęte w tej kategorii nie wymagają do rozliczenia przedstawiania szczegółowego zestawienia wydatków.
Wydatek, by mógł zostać rozliczony w projekcie musi zostać dokonany w okresie realizacji projektu, zgodnie z zasadami określonymi w Umowie o powierzenie grantu oraz w Przewodniku kwalifikowalności wydatków w Programie MAB.