Profesor Marek Żukowski jest współzałożycielem oraz dyrektorem Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT), ośrodka utworzonego dzięki środkom z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze FNP. Jest światowej sławy fizykiem teoretycznym, zajmującym się mechaniką kwantową. Jego osiągnięcia naukowe – badania wielofotonowych stanów splątanych, które doprowadziły do sformułowania przyczynowości informacyjnej jako zasady fizyki – zostały w 2013 r. uhonorowane Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce.
Jednym z kluczowych wątków rozmowy są trwające od dziesięcioleci spory i nieporozumienia fizyków o splątaniu kwantowym. To fenomen, w którym można wiedzieć wszystko o całości badanego układu, nie wiedząc jednocześnie niczego o elementach składowych. Zdaje się czymś egzotycznym, ale jest w przyrodzie powszechny. „Nawet wielu fizyków nie zdaje sobie sprawy, że stan podstawowy atomu wodoru jest stanem splątanym”– przypomina prof. Żukowski.
Prof. Żukowski należy do nielicznej na świecie grupy naukowców, którzy szybko dostrzegli i docenili znaczenie twierdzenia, które we wczesnych latach 60. sformułował John Stewart Bell (irlandzki fizyk chciał uporządkować chaos panujący w środowisku naukowym – a dotyczący fundamentów mechaniki kwantowej).
Wspólnie z prof. Antonem Zeilingerem, bliskim i wieloletnim współpracownikiem oraz przyjacielem, prowadził pionierskie badania informacji kwantowej. Obywaj profesorowie dziś należą do absolutnej światowej czołówki w tej dziedzinie. Prof. Anton Zeilinger wraz z dwoma uczonymi Alain Aspect i Johnem F. Clauser otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pionierstwo w mechanice kwantowej
Prof. Marek Żukowski jest fanem biegania. Bierze udział w licznych maratonach w kraju, jak i za granicą. Regularne bieganie, jak sam twierdzi pozwala mu przetrwać trudne momenty w życiu.
Źródło: www.projektpulsar.pl